Izpust velikih pupkov v Jovsih

Nazaj

Izpust velikih pupkov v Jovsih
Izpust velikih pupkov v Jovsih
Izpust velikih pupkov v Jovsih
Izpust velikih pupkov v Jovsih
Izpust velikih pupkov v Jovsih
Izpust velikih pupkov v Jovsih

Nakup zemljišč v Jovsih in ureditev desetih mlak z namenom izboljšanja stanja ohranjenosti velikega pupka.

Izpust velikih pupkov v Jovsih

V sredo, 6. septembra so v Jovsih, v sklopu projekta Life Amphicon sodelavci Kozjanskega parka uspešno izpustili mlade pupke v nove mlake. 

Kozjanski park kot projektni partner skupaj z Občino Grosuplje, ki je prijavitelj projekta, s Turizmom Grosuplje, Krajinskim parkom Ljubljansko barje, Direkcijo RS za infrastrukturo, Centrom za kartografijo flore in favne, tujima partnerjema iz Danske, Amphi International ApS in Občino Nyborg, ter tujim partnerjem iz Nemčije, Verein der Freunde des Deutsch-Poln EU-Nationalparks Unteres Odertal e.V., izvaja projekt Ohranjanje dvoživk in obnova njihovih habitatov (LIFE AMPHICON – AMPHIbian CONservation and habitat restoration).

Ohranitev populacije in povečanje številčnosti velikega pupka

Veliki pupek je ena izmed bolj ogroženih vrst dvoživk tako v Sloveniji kot tudi drugod. Na območju Natura 2000 Dobrava – Jovsi je njegova populacija majhna, izolirana in v slabem ohranitvenem stanju. Ker ji zaradi izgube in slabšanja primernih habitatov v Jovsih grozi izumrtje, v okviru projekta Life Amphicon izvajajo ukrepe, s katerimi želijo ne le ohraniti populacijo, temveč tudi povečati njeno številčnost.

V Jovsih odkupili 15 ha zemljišč in izkopali deset mlak

Kot pravijo v Kozjanskem parku, so na projektnem območju v Jovsih za izboljšanje vodnih in kopenskih habitatov za dvoživke odkupili 15 ha zemljišč. Na njih so izkopali deset mlak, na preostalih delih zemljišč pa z ustrezno košnjo in mulčenjem odstranjujejo lesno zarast in tujerodne invazivne vrste rastlin ter s tem ponovno vzpostavljajo mokrotne ekstenzivne travnike. Takšni habitati pa ne bodo primernejši le za velikega pupka in ostale dvoživke območja, temveč tudi za mnoge druge vodne in obvodne organizme. Hkrati z vzpostavitvijo novih vodnih habitatov in obnovo kopenskih habitatov že drugo leto izvajajo krepitev populacij s podporno vzrejo. 

Glavni namen projekta

Osrednji cilj je izboljšati stanje ohranjenosti ciljnih vrst dvoživk v šestih Natura 2000 območjh v Sloveniji -  (Ljubljansko barje, Radensko polje – Viršnica, Dobrava – Jovsi in Bohor), na Danskem (Søer ved Tårup og Klintholm) in v Nemčiji (Felchowseegebiet). 


S projektom želijo izboljšati populacijo ciljnih vrst in njihove habitate, zmanjšati povoze ciljnih vrst, rešiti urhe in velike pupke pred izumrtjem, združiti znanja in izkušnje iz treh različnih držav na področju ohranjenosti ciljnih vrst ter povečati ozaveščenost. V Sloveniji bo tako vzpostavljenih približno 130 mrestišč, zgradilo se bo minimalno 60 podhodov in postavilo 10.000 m stalnih ograj, prav tako se bo vzpostavilo učne in interpretacijske poti ter učilnice na prostem, postavilo informacijske table in opazovalnice.


 

Sedež

Turistično–informacijski center

Turistično–informacijski center

E-novice